دانستنیهای نجوم و اخترفیزیک

تلسکوپ ها و انواع آن

by on بهمن.۲۳, ۱۳۹۲, under اخبار روز و ناسا, نجوم

Teleskopاصولا تلسکوپ ها وظیفه دارند که اجرام آسمانی را بزرگ کنند . تلسکوپ ها دارای یک قطعه شیشه ای مدور به اسم عدسی هستند تا اجرام را بزرگ کنند . برای اولین بار یک مرد ایتالیایی به اسم گالیله تلسکوپی را که فقط امکان بزرگ کردن ۳ برابر اجرام داشت اختراع کرد . ( او برای مشاهده ی حلقه های سیاره ی زحل از این تلسکوپ استفاده کرد . )

kekتلسکوپ های مدرن : امروزه برای ساخت تلسکوپ از آینه های دارای انحنا و عدسی های شیشه ای استفاده می کنند . معمولا این تلسکوپ ها را بر قله های کوه می سازند چون در آنجا هوا تمیز تر و دید بهتری دارد .

تلسکوپ های فضایی : امروزه برای مطالعه بهتر اجرام فضایی تلسکوپ ها را طی برنامه خاصی به فضا می فرستند . برای مثال یکی از این معروف ترین تلسکوپ ها تلسکوپ فضایی هابل است . البته ناسا در پی فرستادن تلسکوپی قوی تر به فضا در سال های آتی می باشد .

تلسکوپ های رادیویی : انسان برای مشاهده اجرام آسمانی که به هر دلیلی مشاهدشان سخت و یا غیر ممکن است ؛ این تلسکوپ ها که به رادیوتلسکوپ معروف اند را اختراع کرده است . این رادیوتلسکوپ ها از آنجا که به اسمشان هم معروفند از امواج رادار استفاده می کنند .


Leave a Reply