دانستنیهای نجوم و اخترفیزیک

تاریخچه علم نجوم

by on آذر.۲۸, ۱۳۹۲, under نجوم

چگونگی تشکیل این علم : انسان همیشه در دنبال بوده است که جهان اطراف خود را بشناسد و فضای بیکرانی همیشه بالای سر اوست ذهن او را مشغول کرده است . انسان برای اینکه بتواند آن را بشناسد وسایلی درست کرده تا آن را مطالعه کند و بهتر مشاهده کند .

آغاز جهان و پیدایش کره ی زمین : به گفته دانشمندان سرشناس ، آغاز جهان از ۱۳/۷ میلیارد سال پیش از یک نقطه کوچک بوده است و بعد از آن انفجار آن نقطه که (بیگ بنگ) نام دارد . باعث به وجود آمدن ۸ دوره زمانی شده است که باعث انتشار ماده و فضا در راستای زمان شده است . در حال حاضر ما در دوره ۸ قرار داریم و زمانی می رسد تمام مواد فروپاشی خواهند کرد .منظومه شمسی و مجموعه ی ذرات درون و بیرون آن از ۴/۳ میلیارد سال پیش شروع به تشکیل کردند و از حدود ۳ میلیارد سال پیش آب های درون زمین باعث به وجود آمدن اولین موجودات ساده شدند و در حال حاضر ما تا حدودی به تکامل کامل رسیدایم .

در اوایل این انفجار فقط عناصر سبک وجود داشت اما بعد از گذشت زمانی نسبتا طولانی با ترکیب شدن این عناصر با هم ، عناصر سنگین تر به وجود آمدند . در به وجود آمدن زمین هم این عناصر نقش زیادی داشته اند .در فضا اجرام گوناگون و مختلفی وجود دارد ؛ مانند : (کهکشان ها ، منظومه های دیگر ، ستارگان کوچک و بزرگ ، سیارات ، شهاب سنگ ها ، ستاره های دنباله دار ،سیاه چاله ها و …) اما ما تا حدودی فقط یکسری از آن ها را می شناسیم و هنوز شاید چیز هایی باشد که ما حتی فکرش هم به ذهنمان خطور نمی کند .

کهکشان ها : کهکشان ها مجموعه ستارگانی هستند که به دور یک مرکز می چرخند و در آن ها ممکن است میلیون یا حتی میلیارد ها ستاره وجود داشته باشند .
ستارگان : اجرام سنگین و پر جرمی هستند که بسیار داغند و انرژی شان هم خودشان تامین می کند و دارای رنگ ها و مشخصات متفاوتی هستند و عمرشان هم قابل پیش بینی است .
البته اجرام زیادی وجود دارند که ما نمیتوانیم برای شما اکثرشان را بگوییم .


Leave a Reply